SFINANSOWANO PRZEZ NARODOWY INSTYTUT WOLNOŚCI – CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO ZE ŚRODKÓW PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NA LATA 2014-2020

 

Przedstawiamy Państwu opinie naszych podopiecznych na temat klubu Rock Steady Boxing

Każdy walkę musi toczyć sam! Jesteśmy ludźmi, którzy potrzebują dodatkowego towarzystwa. Jest jakiś rodzaj wspólnoty w chorobie. Tu nie chodzi o to żeby się pocieszać, ale raczej wzajemnie wspierać w mobilizacji do życia.

Włodek

Już pierwsze treningi boksu upewniły mnie co do słuszności uprawiania tego sportu w chorobie Parkinsona, będące po prostu formą rehabilitacji ruchowej. Po 10 miesiącach treningów nadal oceniam je pozytywnie i rekomenduję w chorobie parkinsona. Kadra trenerska perfekcyjnie przygotowuje każdy trening, dbają o urozmaicenie ćwiczeń. Dzięki treningom odkryłam, że mogę pokonać niemoc i spowolnienie towarzyszące chorobie. Uwierzyłam, że wiele zależy od mojej aktywności fizycznej, a uświadomiłam to sobie dzięki uczestnictwu w treningach RSB. Podkreślam miłą atmosferę, sportowy duch panujący na treningach.

Teresa

Nie wyobrażam sobie, że zajęcia nie będą miały kontynuacji. Tak wiele one dały, poprawiając naszą sprawność fizyczną. Stworzyliśmy jedną wielką rodzinę.

Ewa

Wspaniała, pomocna inicjatywa, otwarci, pełni pasji trenerzy bardzo profesjonalni, a zarazem empatyczni i ciepli. Takie zajęcia to najlepsza rehabilitacja! (…) Jestem dumny, że KB Legia zorganizował i objął patronatem te zajęcia, udowadniając, że oprócz wielkiej tradycji sportu prezentuje również wielkie wartości.

Tomek

Nie wyobrażam sobie dalszego funkcjonowania bez obecności w zajęciach RSB.

Ewa

Jest wspaniale!!!

Barbara

Dzięki trenerom i doborowi ćwiczeń oraz wspaniałej atmosferze jaką wprowadzają te zajęcia są niepowtarzalne.

 

Anna

Od kilku lat mam trudności w poruszaniu się, cierpię na tzw. zespół Parkinsona. W styczniu bieżącego roku przypadkowo obejrzała program TVP3 dowiedziałam się o zajęciach prowadzonych dla chorych na Parkinsona w klubie bokserskim Legii Warszawa Rock Stady Boxing. Po telefonicznym kontakcie z trenerem rozpoczęłam ćwiczenia. Zajęcia prowadzone są wielkim zaangażowaniem oraz indywidualnym podejściem do każdego uczestnika. Jest niezwykle przyjemna atmosfera i mimo odległości jaką muszę pokonać z dzielnicy Wesoła, jadę z ogromną przyjemnością. Trener odpowiednio dobiera ćwiczenia, które podnoszą znacznie moją sprawność, ułatwia mi to codzienne funkcjonowanie. W czasie pandemii również nie zostaliśmy pozostawieni samym sobie bowiem przez internet otrzymywaliśmy zestawy ćwiczeń, które z łatwością wykonywaliśmy w warunkach domowych. Brak tego rodzaju zajęć znacznie nam utrudni życie, staniemy się mniej sprawni. Brak ćwiczeń przyspieszy rozwój naszej choroby a co za tym idzie sprawię, że nasze funkcjonowanie w życiu codziennym będzie z każdym dniem dużo gorsze.

Zofia

Długo przed rozpoczęciem naszych zajęć bokserskich w ramach projektu NIW “Pokonaj Parkinsona” interesowałam się tym zagadnieniem W internecie jest dużo informacji o zbawiennym wpływie boksu na poprawę motoryki i ogólnej kondycji fizycznej u osób z choroba Parkinsona. Szczególnie dobry jest amerykański program Rock Steady Boxing, na licencji którego oparty jest polski projekt. Po obejrzeniu pokazowych zajęć w Łodzi w czasie Parkinoniady wiedziałam, że są to zajęcia idealne dla mnie. W sierpniu 2019 roku rozpoczęliśmy treningi. Początkowo było ciężko ale z czasem dzięki wsparciu trenerów i wolontariuszy zagrzewających nas do walki kondycja zaczęta się poprawiać. Trenerzy to profesjonaliści, atmosfera wspaniała – czujemy, że nas po prostu polubili. Widać też efekty naszej wspólnej ciężkiej pracy: poprawa motoryki  (kolega chodzący przy pomocy balkonika, teraz używa tylko laski), poprawa siły głosu, mięśni. Możnaby długo wyliczać pozytywne działania boksu ale uważam, że najlepszym określeniem tych zajęć jest to, że dają one więcej niż tabletki, których każdy z nas łyka codziennie spora porcję. Dlatego nie wyobrażam sobie aby zajęcia te skończyły się wraz z zakończeniem projektu.

Ewa

Jako stały i regularny uczestnik zajęć „rock steady boxing” (od sierpnia 2019r), chciałbym poniżej przedstawić moją opinię i uwagi o tych zajęciach. Uczestnictwo w tych zajęciach powoduje ewidentną poprawę stanu fizycznego i psychicznego uczestników. W moim przypadku oceniam poprawę na około 25%. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu po półtorej godziny ale moim zdaniem powinny być kontynuowane w przyszłości 3 razy w tygodniu po półtorej godziny. Byłoby to z większą korzyścią dla zdrowia uczestników oraz z większą satysfakcją dla trenerów. Tak skuteczne działanie tych treningów są niewątpliwą zasługą trenerów prowadzących te zajęcia.(…) trenerzy, moim zdaniem, mają kompetencje do prowadzenia tych zajęć. Przystępnie i prosto tłumaczą wykonywanie ćwiczeń, z wyprzedzeniem, przed każdym ćwiczeniem. Korzystają z nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Takich jak elektroniczny licznik czasu czy nagłośnienie muzyczne czasie treningu, sterowane ze smartfonu.(…) Ćwiczenia są urozmaicone, na każdym treningu inne. Przeważają ćwiczenia interwałowe, najbardziej skuteczne przy chorobie Parkinsona w cyklach 20 do 60 sekund Intensywnych ćwiczeń i tyle samo odpoczynku. Na początku treningu jest zawsze rozgrzewka, a na końcu treningu rozciąganie. Trenerzy są energiczni i przekazują pozytywną energię. Starają się dobierać ćwiczenia wariantowo w zależności od kondycji ćwiczącego, pomagając osobom mniej sprawnym fizycznie. Starają się ćwiczenia wykonywać razem z uczestnikami zajęć, co dodatkowo mobilizuje nas do efektywniejszych ćwiczeń. Atmosfera treningu jest przyjazna, a koniec zawsze bardzo budujący, jednoczący i zagrzewający oraz motywujący do walki Parkinsonem okrzyk zbiorowy. Trenerzy wzbudzają zaufanie i sympatię. Moim zdaniem są godni polecenia do takich treningów. Na koniec jeszcze muszę wspomnieć o kilku wolontariuszach, uczestniczących w niektórych zajęciach z zaangażowaniem pomagającym osobom mniej sprawnym w treningach. (…)

Marek

Ćwiczenia RSB odbywają się w przyjaznym i bezpiecznym otoczeniu. Nasi trenerzy – terapeuci dopasowują ćwiczenia do specyficznych potrzeb chorych na różnych etapach choroby. Doskonale rozpoznają ograniczenia wynikające z choroby. Podczas ćwiczeń panuje serdeczna atmosfera, trenerzy z empatią i oddaniem pochylają się nad każdym pacjentem. Ćwiczenia nie są prowadzone rutynowo, są zawsze bardzo dobrze przygotowane i urozmaicane. Dzięki ćwiczeniom RSB czuję się silniejszy nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. Zyskałem pewność siebie i lepiej radzę sobie z chorobą. Uważam, że jest to doskonała terapia i cieszę się, że mogę z niej korzystać. Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność dla całej kadry trenerskiej RSB i dla wszystkich osób, dzięki ten projekt został zrealizowany.

Tomek

Od października 2019 uczestniczę w zajęciach Rock Steady Boxing dedykowanych dla osób z chorobą Parkinsona. Bardzo szybko zauważyłam jak korzystny wpływ maję wykonywane na zajęciach ćwiczenia na moją ogólną kondycję fizyczną psychiczną. Dzięki programowi oraz niespotykanemu wręcz zaangażowaniu naszych trenerów zaczynam mieć chęć, odwagę i siłę do zmierzenia się z dysfunkcjami własnego organizmu. Dlatego chciałabym serdecznie podziękować naszym trenerom. Panowie: Wojciech Wiertel, Marek Dronszczyk, Daniel Terlecki, Wojciech Pietrzak prowadzą zajęcia w sposób bardzo profesjonalny, z wielkim poświęceniem, dbając o atrakcyjność, różnorodność zajęć. Indywidualnie podchodzą do każdej osoby, do możliwości wynikających ze stopnia zaawansowania choroby. Zarażają nas optymizmem, motywują do pokonywania własnych ograniczeń. Zajęcia prowadzone przez naszych trenerów są wspaniałym sposobem spędzania czasu oraz doskonałym sposobem na poprawę jakości naszego życia. Panowie -dziękuję Wam bardzo serdecznie

Danuta

Nasi partnerzy